Péče o těhotné

« zpět

První návštěva gynekologa při možném těhotenství by měla nastat dva až tři týdny po vynechání menstruace, nejpozději však do 10. Týdne těhotenství. Potvrdí-li se těhotenství, je žena nadále sledovaná v poradně pro těhotné. Poradna je součástí naší ambulance. Návštěva těhotné ženy v gynekologické poradně je důležitá, ať už právě k potvrzení těhotenství odborným vyšetřením, vypočítání délky, trvání těhotenství a stanovení termínu porodu, ale i kvůli sledování organismu těhotné ženy a vývoje dítěte.

V poradně vás čeká jako první povídání s ošetřujícím gynekologem. Lékař se kromě informací o Vašem zdraví, jako jsou osobní údaje, předchozí těhotenství, potraty, jiná onemocnění, užívané léky, alergie, bude ptát i na zdravotní stav vašich příbuzných. To vše může mít na těhotenství vliv, proto je dobré lékaři nic nezatajovat.

Každé těhotné ženě je nabídnut v 1. trimestru screening( vyhledávání) nejčastějších chromozomálních a morfologických vrozených vad plodu a poslytnuta o metoidách screeningu, poskytovatelích i formě úhrady.Preferován by měl být kombinovaný screening v 1.trimestru těhotenství, ten však zatím není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

V průběhu těhotenství Vás čeká pravidelné vážení, měření a bude Vám měřen krevní tlak. Dále Vám bude lékař pravidelně provádět vaginální vyšetření, pomocí kterého se sledují změny na děložním čípku, růst dělohy a hmatné části plodu v dolní části dělohy. Stanovuje se tzv. cervix score. Vyšší bodová hodnota během těhotenství může znamenat hrozící předčasný porod z důvodu změn na čípku. UZ cervicometrie objektivizuje stav děložního čípku a detekuje jeho zkracování a otevírání děložního hrdla .Naopak na konci těhotenství ukazuje připravenost organismu na porod. Palpační vyšetření břicha slouží ke kontrole výšky dělohy

Kromě odběru krve, kde se vyšetřuje krevní obraz, který lékaři ukáže například množství červených a bílých krvinek, ale i vyšetření ke zjištění krevní skupiny a Rh faktoru, vyšetření Rh protilátek, vyšetření na syfilis, hepatitis nebo HIV/AIDS, si podle pokynů lékaře na každou kontrolu přinesete i ranní moč, nebo odběr moči provedete až na toaletě u lékaře. (Pokud si nesete moč z domova, je důležité, aby byla co nejčerstvější.) Pomocí indikátorového papírku lékař přímo v ordinaci může zjistit přítomnost bílkovin, ketolátek a cukru v moči. Při pozitivním nálezu některé z těchto látek se moč odesílá k důkladnějšímu mikroskopickému vyšetření. 

Během těhotenství se u žen často objevuje takzvaná těhotenská cukrovka, která ale po porodu obvykle vymizí. Proto se preventivně u všech žen mezi 24.-28. týdnem těhotenství provádí OGTT - test orální glukozové tolerance. Po vypití sladkého roztoku, který je tvořen  75 g glukózy a přibližně 0,5litru vody, je za 60 a 120 minut změřena hladina krevního cukru. Je-li výsledek patologický je zahájena léčba cukrovky.

Ultrazvuk se provádí v těhotenství opakovaně. Nejpozději do konce 14 .týdne/ nejlépe kolem 8 týdne/ by mělo být provedeno 1.UZ vyšetření, kdy se zjistí počet plodů, vitalita a velikost a podle ní se určen i termín porodu = datace těhotenství. Tomu odpovídá i tzv. prvotrimestrální screening vývojových vad plodu specialistou genetikem. 2 .UZ vyšetření se provádí mezi 20. -22. týdnem, hodnotí se vitalita plodu, biometrie,morfologie, lokalizace placenty,množství plodové vody. 3.UZ vyšetření se provádí mezi 30-32 týdnem,kdy se hodnotí vitalita plodu,jeho poloha, biometrii,lokalizaci placenty, množství plodové vody.

Těhotným žená s krevní skupinou "minus" by měla být, mezi 27.-28.týdnem,podána injekce s protilátkou anti-D.

Ke konci těhotenstí ve 36. týdnu se provádí detekce streptokoků skupiny B, a od 38. týdne pak kardikotokografický test 1x týdně až do porodu, po termínu 2x týdně.

Součástí těhotenských vyšetření je také měření pánevních rozměrů, interní a stomatologické vyšetření.

Ordinační hodiny

pondělí:  -    12:00 - 18:00
úterý:  7:00 - 12:30   13:00 - 15:30
středa:  7:00 - 12:30  
čtvrtek:  7:00 - 12:30   13:00 - 17:30
pátek:  7:00 - 12:30   -

Upozornění:

                                                                                                                                             

Plánovaná  dovolená: od29.7.2019    do 9.8.2019 .

Zástup: MUDr. Radek Vychodil, Nemocniční 1379, Uničov,    tel. 585 051 830

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

 

 

 

webdesign Studio R3D, s.r.o.