Onkologická prevence

« zpět

Nejúčinnější prevencí je vyvarovat se, pokud je to možné, všech rizikových faktorů, kterými jsou promiskuita, nízký věk při prvním pohlavním styku, lidské papilomaviry, imunodeficitní stavy organismu, které člověk sám těžko ovlivní, a kouření.

Vyvarujete-li se rizik, je dalším, neméně důležitým bodem zájmu pravidelné gynekologické vyšetření. Nejlépe každého půl roku, nejpozději jednou za rok. Gynekolog provede stěr buněk z děložního čípku pomocí kartáčku nebo malé špachtličky, který pošle na histologické vyšetření. Je to nejcitlivější vyšetření, které při pravidelných kontrolách dokáže odhalit změny na děložním čípku i ve velmi raných stádiích onemocnění a to umožňuje včasné terapeutické řešení. Změny na děložním čípku mohou někdy předcházet rozvoj karcinomu až o dvacet let. Toto vyšetření je krátké a nebolestivé, a proto není třeba se ho nikterak obávat.
V dnešní době je k dispozici další preventivní opatření, kterým je očkování. To působí proti základním typům papilomavirů a to konkrétně HPV 6, 11, 16, 18. Ty se sice podílejí na rozvoji nádoru nejčastěji, ale rozhodně nejsou jedinými činiteli, které jej způsobují. Dobrá zpráva je, že vakcíny mohou snižovat CIN na nižší stupeň. Očkování nechrání proti jiným pohlavně přenosným onemocněním. Nejvhodnější věk k očkování je mezi 10 – 25 let, ale existují studie, v nichž se ukazuje pozitivní účinek i u žen starších 25 let. V každém případě je nezbytná konzultace s gynekologem.

Novinka v onkologické prevenci je nová 9ti valetnní vakcina GARDASIL 9,která má rozšířené působení na 9 HPV virů, včetně genitálních kondylomat.

Případ od případu může být jiný a jen odborný lékař Vám může opravdu pomoci.

Nedílnou součástí vyšetření v rámci onkologické prevence je i kontrola prsů, záchyt a dispenzarizace, doporučení k mamografii a ultrazvuku prsů. Mamografické vyšetření je základním diagnostickým vyšetřením u žen s příznaky onemocnění prsu, ale také je vhodnou preventivní screeningovou vyšetřovací metodou u žen, které nemají žádné potíže či příznaky onemocnění.

Pravidelným screeningem v 1 - 2 letých intervalech je možné výrazným způsobem snížit úmrtnost žen na nádory prsu a zvýšit procento vyléčených žen.

V České republice je screeningová mamografie hrazena všem ženám od 45. roku věku ve dvouletých intervalech. Podmínkou je provedení na akreditovaném screeningovém pracovišti (centru). Tato centra vyhovují velmi přísným podmínkám a jsou pravidelně kontrolována ministerstvem zdravotnictví, zdravotními pojišťovnami a odborníky.

Ordinační hodiny

pondělí:  -    12:00 - 18:00
úterý:  7:00 - 12:30   13:00 - 15:30
středa:  7:00 - 12:30  
čtvrtek:  7:00 - 12:30   13:00 - 17:30
pátek:  7:00 - 12:30   -

Upozornění:

                                                                                                                                             

Plánovaná  dovolená: od29.7.2019    do 9.8.2019 .

Zástup: MUDr. Radek Vychodil, Nemocniční 1379, Uničov,    tel. 585 051 830

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

 

 

 

webdesign Studio R3D, s.r.o.