Antikoncepce

« zpět

Antikoncepce je souhrnný název pro metody zabraňující vzniku těhotenství. Užívání antikoncepce snižuje počet nechtěných těhotenství a tím pádem i počet interrupcí neboli potratů.Každá dívka, která by chtěla začít se sexuálním životem, by měla řešit, jaký druh antikoncepce zvolí. Výběr vhodné antikoncepce závisí na věku pacientky, jejím zdravotním stavu a prodělaných chorobách. Každá antikoncepční metoda má určitou spolehlivost. Nejspolehlivější antikoncepcí pochopitelně zůstává sexuální zdrženlivost. Doporučení správné antikoncepce je úkolem gynekologa. Každá dívka by tedy měla navštívit svého ženského lékaře, kvůli doporučení a předepsání nejvhodnější antikoncepce.

 • Existují různé druhy antikoncepce. Mezi první, takzvané přirozené metody antikoncepce, patří například přerušovaná soulož nebo metoda plodných a neplodných dnů. Jsou to metody nejméně spolehlivé.
   
 • Další, tzv. bariérové metody antikoncepce, zabraňují mechanicky spojení vajíčka a spermie. Bariérové druhy antikoncepce jsou kondom, který jako jediná antikoncepce chrání před pohlavními chorobami, pesar, vaginální diafragma a jiné.
   
 • Chemické antikoncepční metody fungují na principu spermicidních látek - tedy látek, které znehybňují díky zvýšené kyselosti v pochvě spermie - nebo je přímo hubí. K chemickým antikoncepčním metodám patří pěny, želé, krémy nebo globule.
   
 • Mezi spolehlivější metody patří sterilizace. Jde o Chirurgickou metodu antikoncepce. Sterilizace je sice velmi spolehlivá, ale návrat plodnosti je možný velmi obtížně nebo vůbec. Mít tedy vlastního potomka je často možné pouze s využitím asistované reprodukce. Provádí se u mužů přerušením chámovodů a u žen přerušením vejcovodů. Takto se znemožní pohlavním buňkám doputovat na místo fertilizace.
   
 • Nejčastější metodou je hormonální antikoncepce. Řadí se k nejčastějším a zároveň nejspolehlivějším metodám. Vhodná je zejména pro mladé ženy, které mají stálého partnera.Kromě zábrany otěhotnění má ještě následující příznivé účinky na organismus: omezuje menstruační bolesti ,upravuje cyklus,kontinuálním užíváním oddaluje cyklus. Snižuje  riziko vzniku cyst a riziko rakoviny vaječníku. Snižuje výskyt rakoviny sliznice dutiny děložní, snižuje riziko osteoporozy a chrání před záněty v pánevní oblasti.Výrazně se snižuje riziko mimoděložního těhotenství.Doporučuje se užívat i ženám kolem perimenopauzy, t.j. kolem 50.roku života.
 • Nitroděložní antikoncepce - je rovněž specifická forma antikoncepce určená pro vybranou skupinu žen.U tělísek  bez obsahu hormonů mohou některé ženy krvácet déle a silněji než obvykle.Výhodou u tělíska s obsahem hormonů/ Mirena/je vysoká antikocepční účinnost, možnost otěhotnět hned po extrakci,zeslabení až úplné vymizení menstr. krvácení a bolestí při menzes.Tělísko s obsahem hormonů je možní podat i z léčebných důvodů pro silné krvácení, kdy by jinak ženě hrozilo odstranění dělohy.

Pokud nás navštívíte, dokážeme odborně posoudit, zda a jaká antikoncepce je pro Vás vhodná. Jiné způsoby jsou vhodnější pro ženy mladší a pro ženy starší 35 let. Zvláštní přístup vyžadují kuřačky, kojící ženy nebo ženy, které jsou nemocné a užívají jiné léky.

Ordinační hodiny

pondělí:  -    12:00 - 18:00
úterý:  7:00 - 12:30   13:00 - 15:30
středa:  7:00 - 12:30  
čtvrtek:  7:00 - 12:30   13:00 - 17:30
pátek:  7:00 - 12:30   -

Upozornění:

                                                                                                                                             

Plánovaná  dovolená: od29.7.2019    do 9.8.2019 .

Zástup: MUDr. Radek Vychodil, Nemocniční 1379, Uničov,    tel. 585 051 830

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

 

 

 

webdesign Studio R3D, s.r.o.